LogoALT
sondaz_rinkimai2016

Wybory do Sejmu Litwy odbędą się już w najbliższą niedzielę, 9 października. Z ostatniej przedwyborczej sondy wynika, że poparcie dla kilku partii jest niemalże identyczne. Popularność Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin stabilnie utrzymuje się na wysokim poziomie.
Z badania opinii publicznej przeprowadzonego w dniach 19-27 września br. przez sondażownię „Spinter tyrimai“ na zlecenie portalu Delfi wynika, że niemal identycznym poparciem cieszą się trzy partie: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (22%), Związek Rolników i Zielonych (19%) oraz Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (19).

Poparcie dla AWPL-ZChR wyniosło we wrześniu 6%.

Jest to jedno z najwyższych notowań w historii partii.

Aż 27,8% przepytanych mieszkańców oświadczyło, że nie będzie głosować, nie wiedzą, na jaką partię oddadzą głos lub nie udzieliło odpowiedzi na pytanie, jaką partię poprą w niedzielę.

Sondażownie na Litwie nieadekwatnie prognozują wyniki AWPL-ZChR w wyborach. Wynika to m.in. ze specyfiki przeprowadzania badań w regionach oraz określonego nastawienia osób i podmiotów zlecających ich przeprowadzenie.

Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w 2014 roku sondaże wieściły poparcie na poziomie 1,1 proc., zaś Waldemar Tomaszewski otrzymał 8,4 proc. głosów.

W 2014 roku AWPL prognozowano jedynie 2-procentowe poparcie, tymczasem ugrupowanie uzyskało 8 proc. głosów, czyli czterokrotnie więcej niż zakładały prognozy.

Ogromna przepaść dzieli również sondażowe poparcie dla AWPL przed ostatnimi wyborami samorządowymi a rzeczywiste poparcie wyborców.

Mając na uwadze fakt, że wszystkie sondażownie na Litwie zaniżają, i to znacznie, wskaźniki poparcia dla AWPL-ZChR, oraz uwzględniając stabilną dynamikę poparcia dla partii, należy przyjąć, że obecnie ugrupowanie cieszy się popularnością na poziomie wyniku dwucyfrowego.

Wyniki nie uwzględniając osób, które nie będą głosować, i niezdecydowane

Nr Partie    Wrzesień 2016 roku
1. Partia Socjaldemokratyczna  22 proc.
2. Związek Rolników i Zielonych  19 proc.
3. Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci  19 proc.
4. Partia Pracy  7 proc.
5. Ruch Liberalny  7 proc.
6. Porządek i Sprawiedliwość  7 proc.
7. AWPL-ZChR  6 proc.
8. Puteikis i Krivickas  6 proc.
9. LT Laisves sajunga  3 proc.
10. Inne partie  3 proc.
12. Suma oddanych na partie głosów
 100 proc.

www.L24.lt

2016-10-04