LogoALT
awpl_logo_konferencja

Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Sejmie Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, i Rita Tamašunienė, starosta sejmowej frakcji partii, przedstawili nowe logo ugrupowania.


Jest to kolejna zmiana, jaka zaszła w organizacji w ostatnich kilku miesiącach. W maju podczas VIII Zjazdu partii zapadła decyzja o uzupełnieniu nazwy ugrupowania, które odtąd brzmi „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin”.

Lider AWPL-ZChR poinformował, że używanych będzie osiem wersji logo: cztery w językach polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim i cztery logo wraz ze spotami.

Głównymi elementami nowego znaku rozpoznawczego partii są obraz rodziny i kształt ryby – symbolu chrześcijaństwa. „Kolory również mają określone znaczenie. Czerwień jest kolorem spokoju, stabilności, a barwy niebieskie są barwami maryjnymi i są szeroko stosowane przez chrześcijan” – tłumaczył przewodniczący AWPL-ZChR.

Mówiąc o zbliżających się wyborach do Sejmu, W. Tomaszewski wyraził przekonanie, że decydującym o wynikach wyborów czynnikiem będą dotychczasowe dokonania uczestników wyborów.

„Programy wyborcze nie będą decydowały. Najważniejsze, by programy zawierali opis pracy już wykonanej. Nasi przedstawiciele nie tylko mówią, ale w życiu codziennym rzeczywiście kierują się najważniejszymi wartościami” – podkreślił przewodniczący partii i szef głównego sztabu wyborczego AWPL-ZChR w wyborach parlamentarnych.

Zaznaczył, że wyniki wyborów przesądzą nie programy, numery czy logo, tylko dobry przykład i dorobek: „Udało nam się na własnym przykładzie udowodnić, że inna, uczciwa polityka jest możliwa. Naszą ofertę dla wszystkich mieszkańców oceniamy jako bardzo dobrą, a nowe logo jednoczy wszystkich do wspólnej pracy na rzecz wszystkich obywateli”.

Jedną z głównych cech wyróżniających AWPL-ZChR spośród wszystkich graczy litewskiej politycznej sceny jest uczciwość.

„Najważniejsze jest to, że naszym przedstawicielom udało się utrzymać tzw. czyste konto. Jesteśmy jedyną partią parlamentarną, której przedstawiciele nigdy nie byli uwikłani w żadne skandale korupcyjne. Walczyć z korupcją zaczęliśmy od samych siebie. Pryncypialnie nie braliśmy żadnych datek od biznesu, prowadzimy pracę prewencyjną przed obsadzaniem stanowisk przez naszych przedstawicieli, wybieramy ich z klucza uczciwości i wiary” – wyjaśnił polityk.

Lider AWPL-ZChR ubolewał, że Główna Komisja Wyborcza zażądała od partii wykreślenia z programu ważnej frazy mówiącej o tym, że AWPL-ZChR jako jedyna partia parlamentarna nie była uwikłana w skandale korupcyjne. „To jest niezrozumiałe, bowiem to zdanie jest faktem, o którym wszyscy wiedzą. Ostatnio głośno jest o skandalach z udziałem liberałów, ale też przedstawicieli największych partii. Nie rozumiemy, dlaczego GKW każe nam wykreślić ten wyraz, ale podchodzimy do tego z pokorą, bo jesteśmy świadomi tego, że mieszkańcy i tak wiedzą, jaka jest prawda” – zaznaczył W. Tomaszewski.

Szef partii podkreślił, że zdobycie większej liczby głosów i mandatów nie jest celem samym w sobie, a jedynie narzędziem, ażeby realizować program partii i łączyć wszystkich ludzi dobrej woli.

„Jeżeli Pan Bóg pozwoli, do parlamentu możemy wprowadzić nawet 15 naszych przedstawicieli” – prognozował.

Rita Tamašunienė, która otwiera listę kandydatów AWPL-ZChR, i, jak powiedział W. Tomaszewski, jest najbardziej rozpoznawalną i pracowitą posłanką z ramienia partii, zaznaczyła, że nowe logo jest symbolem tego, że politykę ugrupowanie prowadzi w oparciu o wartości chrześcijańskie, a rodzinę postrzega nie tylko jako podstawową komórkę społeczeństwa, ale rodziną nazywa też samo społeczeństwo.

Polityk przybliżyła wizję zarządzania państwem.

„Państwo i polityk, który przychodzi do władzy, ma obowiązek realizować politykę i tak organizować pracę w państwie, by wzrost gospodarczy odczuł każdy obywatel. Tego obecnie bardzo brakuje. Mówimy o konieczności zmiany kierunku polityki, na pierwszym miejscu ma być obywatel i jego potrzeby. Finansami publicznymi należy zarządzać tak, by każdy obywatel odczuwał wsparcie ze strony państwa. Chodzi nie tylko o wymiar materialny, ale naszym dążeniem i pragnieniem jest również, by każdy obywatel odczuwał, że rządzący starają się, pracują dla jego dobra. Nasze państwo twórzmy wszyscy razem” – nawoływała poseł na Sejm.

Jutro, we czwartek, rozlosowane zostaną numery list wyborczych, z których wystartują partie polityczne w październikowych wyborach parlamentarnych na Litwie.

„Każdy numer nam odpowiada, nawet nielubiana przez wszystkich trzynastka zawsze była dla nas szczęśliwa. To chyba nie jest przypadkowe, bo numer 13 jest numerem Matki Bożej” – zaznaczył W. Tomaszewski.

2016-08-24